אורוגוואי 1930
מספרים: 13 נבחרות, 18 משחקים, 70 שערים (3.89 למשחק), עיר מארחת אחת (מונטווידאו), 3 אצטדיונים | אלופה: אורוגוואי | מלך השערים: גיז'רמו סטאבילה (ארגנטינה) – 8
על רגל אחת: פורץ הדרך. אחרי שנשיא פיפ"א ז'יל רימה הודיע על קיום גביע העולם הראשון, אורוגוואי קיבלה את ההזדמנות לארח אותו, מכמה סיבות: היא הייתה האלופה האולימפית המכהנת, היא הבטיחה לבנות אצטדיון חדש ומרשים, והיא נותרה היחידה שרצתה לארח אחרי שכל המדינות האחרות ירדו מהרעיון... אף נבחרת אירופית לא רצתה להגיע עקב העלויות הגבוהות (שייט באוקיינוס האטלנטי, אתם יודעים), עד שנשיא פיפ"א שיכנע את צרפת, בלגיה, יוגוסלביה ורומניה להשתתף. הארבע חברו לאורוגוואי, ברזיל, ארגנטינה, צ'ילה, בוליביה, פרו, פרגוואי, מקסיקו, ארה"ב כדי לעשות היסטוריה.
רגע בלתי נשכח: לוסיין לורן כבש את השער הראשון בתולדות הגביע העולמי בדקה ה-19 בניצחון 1:4 של צרפת על מקסיקו.
הגמר: אורוגוואי – ארגנטינה 2:4 (צפו). 93 אלף איש מילאו את הסנטנריו (נקרא כך לציון 100 שנה לכינון החוקה באורוגוואי) בשחזור הגמר האולימפי שנתיים קודם לכן. וזה היה בלגן מתמשך. המשחק כמעט לא נפתח בגלל ששתי הנבחרות לא הסכימו על השאלה מי תספק את כדור המשחק. השופט הבלגי ג'ון לאנגוניוס הסכים רק כמה שעות לפני כן לעלות לאחר שקיבל התחייבות שלא יהרגו אותו. לואיס מונטי הארגנטינאי ספג איומים על חייו יממה לפני המשחק. ארגנטינה הובילה 1:2, והאגדות מספרות על אנשים חמושים שהגיעו לחדר ההלבשה שלה כדי להעביר מסר. כנראה שזה עבד. אורוגוואי הפכה את התוצאה וניצחה 2:4.
הכוכב הגדול: גיז'רמו סטאבילה מעולם לא שיחק עבור נבחרת ארגנטינה עד 1930. הוא גם לא שיחק בה לאחר מכן. אבל בארבעה משחקים במונדיאל הוא כבש 8 גולים, כולל שלושער ב-3:6 על מקסיקו וצמד ב-1:6 בחצי הגמר על ארה"ב, בדרך לזכייה בתואר מלך השערים הראשון של הטורניר.
gettyimages :צילומים